Markedsavdelingen 2026

Hvordan organiseres og ledes markedsfunksjonen i en ny tid?

Markedsavdelingen er i rask endring. Teknologi, AI, krav om dokumentert effekt og tettere samspill med toppledelse flytter både mandat og ansvar. Spørsmålet er ikke lenger om markedsfunksjonen skal bidra til verdiskaping, men hvordan den organiseres og ledes for å gjøre det.

ANFO og Kapero lanserer nå den norske utgaven av Markedsavdelingen 2026, gjennomført i samarbeid med Sveriges Annonsörer og Dansk Annoncørforening. For første gang gjennomføres studien i hele Skandinavia.

Hva undersøker vi?

Studien kartlegger:

  • Hvordan markedsavdelinger organiseres i 2026
  • Hvordan CMO-rollen utvikler seg
  • Markedsfunksjonens rolle i verdiskaping
  • Samspillet mellom marked, toppledelse og CFO
  • Samarbeid med reklame- og mediebyråer
  • Bruk av AI i markedsarbeidet
  • Kundeinnsikt, effektmåling og økonomisk dokumentasjon

Dokumentert gjennomslag i Sverige

Den svenske studien er gjennomført flere ganger og har fått betydelig praktisk anvendelse. Over 1 000 virksomheter har lastet ned rapportene og flere har brukt funnene som konkret grunnlag for å endre organisering, mandat og samarbeid med ledelse og byråpartnere.

Som deltaker får du tilgang til benchmark-data som er vanskelig å finne andre steder: hvordan andre markedsavdelinger er organisert, hvilke forventninger toppledelsen har til markedsfunksjonen, og hvordan CMO-rollen utvikler seg på tvers av bransjer. Innsikt du kan bruke internt – enten for å bekrefte retningen dere er på vei, eller for å utfordre den.

Siste svenske rapport på svensk og på engelsk.

Et bredt lederperspektiv

Vi intervjuer ikke bare markedsdirektører, studien inkluderer også administrerende direktører, salgsdirektører, økonomidirektører og rådgivere i reklame- og mediebyråer. Det gir et 360-graders bilde av hvordan markedsfunksjonen vurderes – og hvilke forventninger som stilles til den.

Invitasjon til deltakelse

I løpet av de kommende ukene vil du bli kontaktet av Norstat for en kort nettundersøkelse. Svarene behandles anonymt.

Siden dette er første gang studien gjennomføres i Norge, ønsker vi å nå bredt. Kjenner du personer vi bør inkludere, setter vi pris på om du videresender til deres administrerende direktør, salgsdirektør eller CFO.

Resultater deles i etterkant. ANFO-medlemmer inviteres i tillegg til presentasjoner i lukkede nettverk og andre møteplasser.

Studien skal ikke bare beskrive utviklingen, men gi svar på hva funnene betyr i praksis, og hvilke implikasjoner de får for markeds- og mediebransjen i Norge.

Del dette innlegget: